KURZ #VOLBA

Vyber si svoji střední školu
nebo co budeš dělat po střední
bez pochybností, nejistoty a stresu


pro žáky 8. a 9. tříd základních škol
a středoškoláky

Výběr střední nebo vysoké školy zaměstná celou rodinu

Dospělí se přirozeně strachují o Tvoji budoucnost. Radí Ti, z něčeho zrazují, snaží se Tě mnohému naučit, například jak zacházet s penězi, která povolání jsou perspektivní a kde se neuživíš. Za co stojí za to utrácet, čemu je lepší se vyhnout. Tomu se říká finanční gramotnost. Jenže když se soustřeďuješ pouze na nákladech, děje se jedná nepříjemná věc. Peněz není více, ale naopak je nedostatek. Jasně, je důležité umět zacházet s penězi, s tím se nedá si zahrávat.

Ale pro Tebe je mnohem důležitější pochopit,

jak ty peníze budeš vydělávat, tj.
Jakou práci chceš mít v budoucnu?
Jaký styl života Ti tato práce má zajistit?
Které své schopnosti budeš rozvíjet, aby Tě to naplňovalo a posouvalo kupředu?

Které Tvé znalosti, koníčky, schopnosti, zkušenosti Ti pomohou pochopit, co bys mohl(a) dělat, k čemu se připravovat a jaké vzdělání budeš potřebovat?

Právě o tom je kurz #VOLBA

Vychází ze zkušeností lidí, kteří nejenže jsou profesionálové v tom, co dělají, ale zároveň o sobě říkají, že jsou šťastní. Kurz Ti dá cestovní mapu, která nedovolí zabloudit po cestě a pomůže včas odbočit, když to bude potřeba. Dnes už totiž nestačí "pouze" si vybrat správnou školu, potřebuješ ve vzdělání vidět osobní smysl.

Určitě dnes máš hodně kamarádů, nebo možná pár, ale zato těch nejlepších. Třeba diskutujete o tom, že můžete jít na stejnou střední školu. Věř mi, děje se to často. Ale já Ti radím to nedělat.

Proč?

Protože každý z nás má svoji vlastní cestu a čas, kterému se říká život. Ten máš celý před sebou. Budeš ho utvářet vlastními rozhodnutími tak, jak budeš chtít. Tví přátelé také. Každý sám za sebe.
I přesto, že každý půjdete svoji cestou, vyberete si svoji střední školu, zůstanete přáteli, protože toto přátelství je to nejsilnější.

Ale vraťme se k Tvé volbě.

Stavět na silných stránkách, dívat se do budoucnosti

Rozvíjet to nejlepší v sobě, vážit si sebe, pokusit se nahlédnout do budoucnosti, představit si cestu ke svým snům a nikdy neodkládat důležitá rozhodnutí.

Je normální, že si v tomto věku člověk není jistý svými rozhodnutími a proto možná uvažuješ o jednodušším řešení, které se nabízí samo (v podobě zastaralých testů, školy poblíž domu, doporučení dospělých nebo povedené reklamní kampaně školy). Z pohledu životní úspěšnosti a spokojenosti to ale není ideální varianta. Každý člověk by měl vědět, kam směřuje a kupodivu v 9. třídě má k tomu velmi blízko.

Kurz pomůže vybrat školu
a jasně vědět, co bude dál

Stejně jako každý cestovní plán se skládá z několika částí, i náš kurz #VOLBA Tě provede několika kroky. Není to předem dané "z A přes B do C". Ale má to svoji logiku. Získáš systém, který Ti pomůže vybrat střední školu nebo vysokoškolský obor a který se Ti bude hodit kdykoli, když znovu budeš stát před rozhodnutím kam dál ve vybraném povolání.
1. Zastav se
Jak říká Ray Dalio, "ve výsledku na našich rozhodnutích závisí kvalita našeho života". Ví o čem, mluví, protože se mu podařilo vybudovat firmy v hodnotě 160 miliard dolarů. "Zastav se" je důležitým krokem pro každé uvážlivé rozhodování. Dřív než se pohneme dál, naučíme se odbourávat stres.
2. Rozhlédni se
Ve skutečnosti škola není smyslem života, ani cílem, je prostředkem k jejich dosažení. "Rozhlédni se" je krok, který Ti pomůže uvědomit si svá nadání, zájmy a silné stránky, vidět více cest a alternativ, ale zároveň více rozumět sobě a své motivaci.
3. Vyber si
V tomto kroku budeš mít několik variant a několik scénářů stejně jako v běžném životě. "Vyber si" je to samé rozhodnutí, o které tady jde, ale už to nebude rozhodnutí na základě dojmů, ale na základě faktů, osobních cílů, schopností a trendů budoucích povolání.
4. Jednej
Je jasné, že tento krok je důležitý. Můžeš si myslet, že Ti někdo pomůže, ale pokud se nezeptáš, pomoci se nedočkáš. Budeš-li něco neustále odkládat, problém se nevyřeší. Pouze "jednej" Ti může zajistit to, čeho chceš dosáhnout. Seznámím Tě se s návyky efektivního teenagera.
5. Sdílej
Jedním slovem komunikace, zpětná vazba a inspirace. Více hlav více ví. Pochopíš, jak se stavět k různým názorům, i když s nimi třeba nesouhlasíš. Dokážeš prezentovat svoje názory, aby jiní Tě pochopili a podpořili.
6. Zaznamenávej
Většinou co není na papíře, nelze uskutečnit. Proto všechny myšlenky, poznatky, doporučení, nápady v průběhu kurzu zaznamenáváme do projektového sešitu. Navíc pouze v listopadu jako dárek dostaneš speciální barevný kariérový diJÁř v hodnotě 600 Kč.

Jak probíhá program #VOLBA?

Program je komplexní, intenzivní a zároveň zábavný. Skládá se ze tří částí. Probíhá formou zážitkového kurzu. Uzavírá se osobními konzultacemi s účastníkem a rodiči.
Hlavním principem je partnerství a vzájemná podpora.
Hlavním výsledkem je výběr školy, která nejlépe odpovídá individuálním předpokladům.
I. Dvě úvodní konzultace v délce 60 min.
II. Dvoudenní víkendový
kurz
Z čeho se skládá?
 • raketový sobotní start, projektové hry, individuální úkoly, zajímavé historie, společné obědy, různé informace o oborech, o které máš zájem,
 • pohodová atmosféra a spousta důvodů se zamyslet,
 • noví přátelé a důležitá skupina podpory,
 • na konci nikdo nechce, aby to skončilo.
III. Online konzultace
s účastníkem a s rodiči
V průběhu programu se vygeneruje spousta nápadů, přijde se na spoustu věcí, které nebyly na začátku zřejmé. Všechny tyto informace a názory pěkně usadíme, aby bylo jasno, co dělat dál.

Výsledky budeme společně sdílet s rodiči, protože jím na Tobě záleží a mohou Ti pomoci tam, kde to budeš potřebovat.

Co si účastník odnese z programu?

Bezesporu se správnou podporou dokáže hravě zvládnout jedno z nejsložitějších a nejdůležitějších období života, pochopí, jak se vyznat v sobě, svých schopnostech a snech a vybrat si školu, která pomůže rozvíjet aktuální a žádané profesní návyky, vidět možností profesního rozvoje a plánovat svoji životní cestu.
Dokáže odlišit cíle od očekávání. Profesní cesta, která výběrem školy teprve začíná, bude mít jasný směr a smysl.
Pochopí jak se vyznat ve svých silných stránkách, jak využít svých slabin ve svůj prospěch, seznámí se s koncepcí kariérových kompetencí a s trendy budoucích povolání.
Naučí se vážit si své individuality a také vidět v ostatních jejich jedinečnost a schopnosti. Vzájemná podpora a spolupráce vytváří prostředí, kde se člověk cítí spokojeně, těší se na každý nový den.
Pro úspěšnost v každém počínání je důležitá motivace. Znalost svých klíčových motivů umožní nestřílet naslepo a efektivně zacházet se svým časem a sílami.
Bude vědět, jak plánovat svoji studijní cestu, na co myslet v průběhu studia střední školy, co znamená "projektová kariéra" a jaké jsou možnosti profesního uplatnění (zaměstnání, podnikání, freelance, homeoffice, digitální nomádství aj), jak zvládnout přechodná období mezi školami nebo mezi školou a prací.
V rámci týmové spolupráce při práci na mini-projektech začne chápat, jaká role v týmu mu sedí nejvíc, v čem se necítí příliš komfortně. Představí si prostředí, ve kterém by chtěl(a) v budoucnosti pracovat.
Bude mít jasno v tom, proč studovat. Bude připraven(a) řídit svoji vlastní profesní budoucnost. "Co dosažením cílů získáte, není tolik důležité jako to, čím se v průběhu cesty k těmto cílům stanete." - Zig Ziglar

Registrace na program
je otevřená

Maximální počet účastníků: 10

2 konzultace před kurzem
2 dny zážitkového programu
upraveného na míru účastníkům
projektový sešit, materiály na kurzu
1 závěrečná konzultace
občerstvení v průběhu dne a oběd
individuální přístup, zpětná vazba a doporučení

4 500,00 Kč
*kurz je možné uhradit ve dvou splátkách
BRNO
23. - 24. ÚNORA 2018
9:00 - 17:00
COWO Brno
O Smart Course ČR
Smart Course je zatím jediným místem, kde se na volbu povolání díváme úplně jinou optikou. Alespoň na chvíli povolíme tlak povinnosti chodit do školy, o vzdělání začínáme uvažovat jako o možnostech. Potkáváme se mimo školu, u nás nikdy neuslyšte "jaká profese se mi hodí" jednoduše proto, že takových může být více. Jak spojovat různorodé zájmy, jak se rozvíjet v tom, v čem jste dobří, jak poznat, které směry jsou perspektivní. O tom jsou naše kurzy, založené na metodách adaptivního učení a zážitkové pedagogiky, na kterých se potkáváme, diskutujeme, hravě řešíme velmi seriózní otázky.

- Kateřina Málková
zakladatelka Smart Course
vedoucí programu #VOLBA
podnikatelka, která za sebou má 20 let praxe, řízení vlastní firmy a 3 start-upové projekty, které vystřelily
matka 13letého teenagera a 6letého předškoláka
Osobní příběh
(klikněte pro více informací)
Moje máma je inženýr elektrotechnik, vystudovala vysokou školu elektrotechnickou a
pracovala ve výzkumné laboratoři. Díky ní jsem doma měla použité perfokarty na hrání a jednou mi donesla ukázat malé zlatavé cédéčko. Psal se rok 1985 a osobní počítač doma byl něčím z oblasti vědecké fantastiky, cédéčka v našem pojetí vůbec neexistovala. První knížka, kterou jsem četla samostatně ve svých 4 letech, vyprávěla o dobrodružstvích mladých vědců na vzdálené planetě Penelope.

V sedmi letech jsem si představovala televizi v hodinkách a foťák, který vidí skrz zeď. Hltala jsem každý díl mého oblíbeného filmu o klukovi androidovi, který se díky přátelství s dětmi ze základky naučil cítit. Přiznejme se, že dnes takovými představami nikoho nepřekvapíte. Tedy až na toho androida. Anebo vlastně už ani to neplatí tak docela.

Když se v 6. třídě v naší škole objevil první osobní počítač, bez váhání jsem se přihlásila na kroužek programování v jazyce BASIC. Matematika patřila k mým nejsilnějším stránkám, ale protože mi šla, nikdo tomu nevěnoval velkou pozornost. Až v 9. třídě třídní učitelka
mi doporučila učebnici pro přípravu k přijímacím zkouškám.

Díky ní jsem se dostala na vysokou školu. Ne, nevystudovala jsem informatiku, ale "praktické" finance na jedné z velmi prestižních zahraničních škol s úspěšností přijetí 9,09 %. Promovala jsem s červeným diplomem, ale po promocí jsem začala tušit, že práce ve financích není pro mne to pravé. V praxi se ukázalo, že specializace, kterou jsem vystudovala, v České republice ještě nebyla aktuální, předběhla jsem dobu, a tak ve svých 21 letech v roce 1998 jsem skončila na úřadě práce s přívěškem "překvalifikovaná". Vyprávět můj další příběh by bylo nadlouho.

Moje cesta mne přivedla k podnikání. Po vystřídání několika převážně administrativně obchodních pozic v roce 2002 jsme s mým dnes už exmanželem založili společnou firmu ve stavebnictví. Díky této zkušenosti, zaměstnávání lidí a spolupráci s firmami různé velikosti jsem poznala mnoho odvětví a lidských příběhů a troufnu si říci, že velmi rychle umím pochopit, zda je člověk na svém místě.

A protože jsem také máma dvou kluků, otázka první volby povolání je aktuální i pro naši rodinu. Přesně chápu, co zažívá teenager a jeho rodiče. Není jednoduché s osmákem mluvit o jeho budoucím profesním směřování.

Samozřejmě v kurzech nevařím z vody. Kromě 20leté manažerské praxe, osobní zkušeností a absolvování zahraničního specializovaného výcviku, jsem za poslední 2 roky přečetla více jak 50 knih o výchově, období dospívání, kariérním rozvoji, zážitkovém vzdělávání a absolvovala řadu osobních kurzů a online seminářů:

- od roku 2016 se pravidelně účastním konferencí věnovaných rozvoji kariérního poradenství,
- absolvované kurzy:
 • Proforientace v moderní škole, 108 hod.;
 • Gamefikace ve vzdělání: mýty a realita;
 • Proč nám žáci nerozumí. Vliv způsobu vnímání na efektivitu výuky;
 • Motivace teenagerů: jak je zapojit do činností a dosáhnout výsledků;
 • Globální trendy ve vzdělání;
 • Robotika ve vzdělání;
 • Úvod do kariérového poradenství, Helena Košťálová, EKS;
 • Storytelling v kariérovém poradenství, Helena Košťálová, EKS;
 • Certifikovaný výcvik v kariérovém poradenství pro mládež Smart Course, 2016, srpen - prosinec
 • Pedagogické minimum na MENDELU (nedokončeno z důvodu obsahu), v roce 2019 budu pokračovat na VUT se zaměřením na výuku s využitím moderních technologií.
Zkušenosti našich absolventů
Vítek, 15 let, program #VOLBA
komentář táty, Michal Navrátil, majitel firmy Picas
Dobrý den paní Málková, slíbil jsem vám zpětnou reakci na Váš kurz.
Vítek se k našemu velkému překvapení rozhodl pro studium v Anglii a to ještě před absolvování vašeho kurzu nechtěl ani slyšet o tom, že by studoval na škole, kde by musel být na internátě. Přijali ho na školu Portsmouth. Bude tam studovat ekonomii, psychologii a business. Podle vyjádření školy je to dobrá kombinace.
Musím říci, že opravdu na mne ve volbě povolání začal působit sebejistěji. Evidentně začíná tušit co asi přibližně chce a jde si za tím, i když ví, že musí kvůli tomu zabrat více než kdyby šel na školu v Čechách. Díky Vašemu kurzu si nastartoval zajímavou budoucnost.
Ještě jednou děkuji za to.
Tea, 15 let, program #VOLBA
komentář maminky
Chtěla jsem Vám poděkovat za profesionální přístup na víkendovém kurzu. Dcera byla nadšená, cítila podporu vás všech. Měla jsem pocit, že vyšla ven z kurzu jako sebevědomá dívka.Věřím, že jí ta cvičení budou ku prospěchu :) Také si pochvalovala i práci ve skupině, obvykle před chlapci má tendenci se moc neprojevovat, ale Vám se to zřejmě nějak povedlo, protože jsem si všimla ten večer kromě nadšení i smutku. Tea si absolutně samostatně vytvořila plán kroků, které potřebuje podniknout k výběru a je si jistá vlastní volbou. Uvědomila jsem si, že teď mám dokonce klidnější spánek.
Adam, 18 let, program #VOLBA
student gymnázia Matyáše Lercha, Brno,
Odcházím s jistotou, že budoucnost závisí jen na mně, vytvoří ji moje vědomá volba.
S Adamem jsme se potkali o rok později, kdy už byl v maturitním ročníku. Jeho první slova byla "Jsem letos tak šťastný." Již začátkem školního roku měl vybrané vysokoškolské obory (bude studovat dva), maturitní předměty a naplánovaný čas na přípravu k přijímacím zkouškám. Kromě školy podniká a má řadu jiných zájmů, kterým se věnuje. Odbouraný stres z nejistoty nejenže uvolnil spoustu energie, ale i v budoucnosti před každým důležitým rozhodnutím Adam už dnes přesně ví, jak bude postupovat.
Lukáš, 15 let, program #VOLBA
Odcházel jsem z kurzu s tím, že vím, který další krok mám udělat. Mám jistotu, kterou střední školu chci studovat, takže teď budu zjišťovat další informace, abych si vybral dobře. Mám více motivace se učit, protože teď už chápu, jaký to má smysl, i když občas to může být nuda.
Aneta, program #VOLBA
Donutilo mne to k tomu, abych se zamyslela nad tím, zároveň co mne baví a v čem můžu být užitečná! Zjistila jsem, že práce nemusí být přesně to, co jsem si vysnila, ale i tak na ní jde vždycky najít něco pozitivního.
Jiří, 16 let, program #KARIÉRA
Vědomá volba povolání je program, který Ti pomůže rozhodnout se správně. Je to dobrý start pro něco lepšího, pro lepší stanovení budoucích cílů v Tvém životě. Na začátku vůbec nechápeš, co tam vlastně děláš. Ale po čtyřech týdnech si uvědomíš, že jsi vytvořil pevný bod, od kterého budeš stavět dál, svoje schody nahoru.
Anna, 15 let, program #VOLBA
Program mi pomohl vybrat si povolání. Dokonce jsem zcela změnila přístup k tomu, jak jsem vybírala. Přišla jsem na trénink, protože jsem si říkala, že pokud v průběhu následujících dvou let nedokážu vybrat univerzitu, hotovo, jsem v koncích... Pochopila jsem, že výběr profese může být celoživotním procesem. Pouze je potřeba umět vybírat.
Tereza, program #VOLBA
Setřídila jsem si podmínky, podle kterých se můžu rozhodovat, které obory upřednostním. Zjistila jsem, jaká kritéria pro budoucí profesi jsou pro mne důležitá, a ani bych je předtím nečekala. O něco víc jsem poznala sebe sama.
Dagmar, 14 let, program #VOLBA
Díky tomuto programu jsem si uvědomila, že jdu správným směrem. Neobyčejné hry, úkoly a přátelská atmosféra. Podpora osobních názorů. Smart Course pomáhá vyznat se v sobě, doplnit chybějící informace, nutí zamyslet se nad svoji budoucností a dává rozhled. Je to super možnost vyznat se v sobě.
Michal, 14 let, program #VOLBA
Je to zajímavé a poučné. Mám o čem přemýšlet. Obrovský náboj pozitivních emocí, mnoho nových známých. Silná motivace k dosažení vytyčených cílů. Tento trénink je velký posun nejen k tomu, aby člověk přemýšlel, ale aby se rozhodl a udělal. Netradiční systém profesní orientace.
Click to order
Cart
VAŠE REGISTRACE
Total: 
Po odeslání objednávky obdržíte podrobné informace o dalším postupu, odkaz na test silných stránek a fakturu na kurzovné. Pokud e-mailovou schránku máte na Seznamu nebo Gmailu, zkontrolujte prosím složky "Hromadné" nebo "Promoakce", popřípadě "Aktualizace", kam naše zprávy občas padají.
Jméno
Příjmení
Váš e-mail
Telefonní číslo
Jméno a věk účastníka
Vyberte datum a místo konání kurzu
Zadejte kód certifikátu

Máte dotazy k programu?
Potřebujete vědět více?
Napište mi

Více informací o programu
a odpovědi na časté dotazy

2 pracovní sešity pro žáky 7. - 9. tříd ZŠ a jejich rodiče.
8 mýtů o volbě budoucího povolání
Jasný postup výběru na celkem 76 str. + 9 audionahrávek ve formátu MP3 + možnost online podpory