Stojíš před volbou oboru na střední nebo vysoké škole?
Listuješ v atlasu škol? Snažíš se vyhledávat obory v internetových katalozích? Googlíš „jak vybrat správný obor"? Radíš se s kamarády? Čekáš na podzimní veletrh škol?
Každá cesta začíná prvním krokem. Na té životní je důležité, když tvá rozhodnutí tě povedou tam, kde skutečně chceš být. Úspěšní lidé vědí, že se pro dosažení svých cílů a životních snů musí zaměřit na oblasti, ve kterých se jím daří nejlépe. Najít takové oblasti pro tebe je úkolem tohoto testu.
Když prohlížíš různé specializace, často máš pocit, že obor, který by se ti hodil nejvíc, tam jaksi zapomněli přidat? Mnohé názvy povolání ti vůbec nic neříkají. Nejspíš v tvém seznamu variant tyto obory budou chybět, i když… mezi nimi zrovna mohou být takové, které ti sednou nejlíp. Možná se o tom nikdy nedozvíš a jako mnozí tví spolužáci budeš vybírat školu, obor, specializaci, práci metodou pokus-omyl.
Často ani dospělí si v polovině svého života neuvědomují, že práce není jen místo, kde se vydělávají peníze, ale také možnosti, které mají vliv na kvalitu jejich životů. Změna oboru v dospělosti je velmi složitý úkol. Mnozí si zvyknou na to, že škola není žádný zážitek a tak v práci nehledají nic jiného. Stačí přežít nebo přečkat. Také se nedozví, že je lepší studovat to, co tě zajímá. Studium sice není vždy jednoduché, ale když je to zajímavé, zvládneš jakékoli překážky a v životě budeš dosahovat vynikajících výsledků.

Jak si tedy vybírat obor studia správně?

Ve skutečnosti, to není složité. Potřebuješ znát vzorec, který ti teď pomůže vybrat obor a v budoucnu práci a dodržet posloupnost kroků.
1. Schopnosti
2. Možnosti
3. Výběr
Většina tvých vrstevníků začíná svůj výběr z prostudování existujících možností. Prohlíží nabídky škol a něco si vyberou. Přemlouvají kamarády, aby šli na střední spolu. A to je špatně. Když plánuješ svoji budoucnost, potřebuješ začít svými schopnostmi. Jen tak uvidíš všechny odpovídající možnosti a budeš moci si vybrat ty, které budou pro tebe zajímavé a perspektivní.

Proč to tak funguje?

Denně se na nás řítí obrovské množství informací. Mozek zaznamenává 400 milionů bitů informací, ale my jsme si schopní uvědomit pouze 40 bitů. To je 0,000001 %. Častěji jsou to věci, na které jsme zvyklí. Teď si představ, že v ČR je něco přes 4 tisíce studijních oborů. Ke každému oboru patří spousta profesí. Kolik z nich doopravdy znáš? A kolik z těch co neznáš by se ti mohly hodit? Nemůžeš poznat všechny možné varianty a porovnat je mezi sebou. Potřebuješ filtr.

Gardnerův test
profesního potenciálu

rozšíří tvé představy o tvých schopnostech a pomůže vybrat optimální studijní obor
Velmi přesně identifikuje tvé schopnosti
Ukáže nejsilnější oblasti tvých talentů a schopností. Seznámí s teorií mnohočetné inteligence ("každý je na něco chytrý") a vysvětlí, jak určité schopnosti souvisí s povoláními, která si vybíráme.
Nabídne profesní oblasti, které nejlépe odpovídají tvým schopnostem
V přehledných grafech velmi názorně ukáže, jak tvé schopnosti korespondují s různými obory, o kterých uvažuješ, a nabídne několik oborů s největší shodou. Hodně zjistíš o svých silných stránkách a uvidíš oblasti, které bys měl(a) dotáhnout, abys ve vybraném povolání dosahoval(a) úspěchu.
Pomůže pochopit, co pro tebe bude důležité v práci
Když budeš zkoumat výsledky testu, věnuj svoji pozornost tomu, jak různé varianty profesního vzdělání a činnosti korespondují s tvými hodnotami. Jejich identifikaci je věnována jedna část testů.

Projdi testem a získej

1
Okamžité vyhodnocení testu
Po dokončení testu si můžeš stáhnout vyhodnocení ve formátu pdf a dvou verzích. Stručné vyhodnocení soustředí tvoji pozornost na tvé nejsilnější stránky s jejich podrobným popisem a celkový přehled nadání, ukáže, nakolik tvůj profil odpovídá preferovaným profesním oblastem. Podrobné vyhodnocení (v rozsahu 8 - 10 stran) ti ukáže další profesní oblasti, pro které máš nadání a schopnosti, tvé profesní hodnoty a akční plán kroků k finálnímu výběru oboru.
2
Pohodlný přístup online
Pro vyplnění testu nemusíš nikam jezdit. K testu se přihlásíš a vyplníš ho z pohodlí domova. Na konci testu všechna vyhodnocení si nechej poslat na tvůj e-mail. Po přihlášení do webové aplikace na tebe čeká interaktivní průvodce, který tě provede vyplněním testu krok za krokem. Vyplnění je rychlé a velmi intuitivní. Celý test ti zabere přibližně 30 minut. Můžeš k tomu využít i svůj chytrý telefon.
3
Dárek navíc
Navíc získáš dárek - náš nejpopulárnější e-book "Jak si vybrat povolání, když zatím nevíš kam jít" (má 31 str. a samostatně si ho můžeš pořídit za 250 Kč). Dozvíš se v něm, že znát svoje silné stránky je první důležitý krok, ale jen jedná stránka mince. Pomůže ti správně interpretovat výsledky testu a vybrat si obor (nebo obory), v kterém se ti bude dařit.
Objednání
testu včetně všech bonusů
Kdy dostanu přístup k testu?
Po odeslání objednávky obdržíte její potvrzení s platebními údaji. Po připsání platby na účet na e-mail uvedený při objednání Vám přijde individuální licence a odkaz na přihlašovací stránku. Pro přihlášení k aplikaci budete potřebovat vytvořit účet (zadat e-mailovou adresu testovaného a silné heslo). Přihlašovací údaje si pečlivě uschovejte. Aplikace je rovněž přístupná z mobilního telefonu. K doporučeným prohlížečům patří Chrome a Mozila Firefox.
Kolik času potřebuji k vyplnění testu?
V průměru vyplnění testu zabere přibližně 30 minut. Doporučujeme nespěchat, pečlivě si přečíst všechny úkoly a rozmyslet svoje odpovědi. Vyplatí se nepodcenit a neodbyt úvodním chatu s průvodcem (kreslenou postavičkou v testu, která vám položí několik otázek, vy je budete muset zapsat) a také závěrečné sestavení plánu akčních kroků.
Čím se tento test liší od testů nabízených ve školách a na úřadech práce?
Testování je velmi populární. Na základních školách a na úřadech práce se také setkáte s profesními testy. Ovšem tyto testy jsou již značně zastaralé. Otázky vychází z činností a oborů, které byly aktuální v 60. letech minulého století, a jejich výsledky spíše vyhovují těm, kdo dospěl k rozhodnutí i bez testů. V současné době nabírají na popularitě různé testy osobnosti. Problém těchto testů je v tom, že jejich účelem není nasměrovat člověka k vzdělávacím a profesním možnostem, které budou rozvíjet jeho osobitý potenciál. Typ osobnosti nesouvisí s oborem. V každém oboru najdou uplatnění lidé s různými osobnostními rysy. Chcete-li se seznámit s problematikou testů podrobněji, stáhněte si náš e-book "Obejdete se bez testů" (je k dispozici zdarma).
V čem je tento test unikátní?
Gardnerův test profesního potenciálu je výsledkem práce českého výzkumného týmu, který se zaměřuje na to, aby žáci základních a středních škol nevolili si další studium nahodile, což se často děje. Také poradci na školách často nemají objektivní pohled na schopnosti žáků, tudíž jejich doporučení podle prospěchu nebývají objektivní. V základu tohoto test leží teorie mnohočetné inteligence Howarda Gardnera. Inteligence podle Gardnera nemá nic společného s IQ nebo školním prospěchem. Ten popravdě nezaručuje ani spokojenost v práci, ani štěstí v životě. Inteligence podle Gardnera je individuální kombinace schopností člověka se realizovat v určitých činnostech s ohledem na své zájmy. Jednoduše řečeno, je to "funkčnost člověka", je to to, v čem se mu daří nejvíce. Je to něco, v čem se cítí jako ve svém živlu a ani si to nemusí uvědomovat. Je to důvod, proč v některých profesních směrech může být úspěšnější než ostatní mnohem, mnohem snáz.
Pro koho je test určený?
Test je primárně určen pro žáky 7., 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol. Také je vhodný pro dospělé, kteří se rozhodují kam směřovat ve svém profesním životě dál.