Ohlédnutí za rokem 2017 ve Smart Course ČR

Katěrina Málková, zakladatelka Smart Course
kariérový kouč a trenér
12. prosince 2017
doba čtení 3 minut
Myšlenka založit Smart Course v ČR, školu kariérového poradenství pro teenagery podle existujícího mezinárodního systému, ke mně přišla ve chvíli, kdy můj tehdy ještě 10lety syn na začátku 2. stupně základní školy po seznamovacích hodinách položil otázku, která mi vyrazila dech: "Mami, proč paní učitelka nám říkala, že příští rok s tebou přestanu mluvit?" V mé hlavě a duši se zapnul alarm: "Co mám dělat, aby k tomu nedošlo? To přece nemusí být pravda."

Paní učitelka totiž měla na mysli pubertu, kterou každý teenager a každá rodina prožívá jinak, ale zřejmě se shodneme v tom, že se hodně proměňuje osobnost, emoce, názory našeho teenagera. O co více času tráví s kamarády a na internetu, o to méně mu dokážeme "vidět do hlavy", abychom ochránili proti neuvážlivým rozhodnutím, poradili v případě potřeby. Není to totiž problém jen tzv. "problémových" rodin.

V pubertě dětem se začíná postupně otevírat vnitřní svět, ve kterém se potřebují vyznat, potřebují pochopit, kdo jsou, o jaké silné stránky se mohou opřít, potřebují se naučit dívat se do budoucnosti s optimismem a jistotou. Často je to složité. Jen se zkuste na tento svět podívat očima teenagera, který je permanentně pod tlakem: online světa, apokalyptických filmů a knih, cizích příběhů úspěchu, stupňujících se požadavků školy a zneklidňující vnitřní otázky: "Co se to se mnou děje?" A pak v tomto víru emocí, prvních zamilovaností, hormonálních výkyvů a neuvěřitelné práce mozku si musíte vybrat povolání, na kterém záleží celý váš život. A rozkaz přece zněl jasně: "Nezklamat!"

Jak jsem byla zvyklá za 20 let podnikání, vyhrnula jsem si pomyslné rukávy a začala hledat řešení. První vlaštovkou byly jedinečné podporující programy volby povolání Smart Course pro teenagery od 13 do 18 let, které učí samostatnému a zodpovědnému rozhodování. Po 2 dnech tréninku vaše dítě neuvěřitelně dospěje, ale... Pochopila jsem, že to je jen vrcholek ledovce.

Zůstala nezodpovězená otázka: "A co rodiče? Kdo podpoří rodiče? Kdo jim vysvětlí, co se děje? Kdo nabídne pomocnou ruku a efektivní postupy, jak se tolik nestresovat a naladit důvěrnou a vzájemně respektující komunikaci s jejich teenagery?" Jsou to přesně ty otázky, odpovědi na které jsem původně hledala pro sebe a svého syna. Za poslední rok jsem o výchově teenagerů, o jejich rozvoji, o volbě povolání, o vývoji mozku, o komunikaci v rodině, o motivaci a uvědomělém rozhodování, o štěstí v práci přečetla více než 60 knih! A jaký je výsledek?

Dnes jsem mnohem pozornější vůči náladám a názorům svého dvanáctiletého syna, daří se mi nenechat se stáhnout k reaktivním reakcím, být trpělivější a pozornější, hasit konflikty mezi třemi chlapy, které mám v domácnosti, respektovat jejich osobnost a citlivě podporovat na cestě hledání své vlastní identity. Dá to práci, ale stojí to za to, protože postupné posouvání hranic odpovědnosti otevírá prostor pro můj vlastní rozvoj, pro jiné role, které hraji ve svém životě.

Za tento rok se mých ("offline") kurzů zúčastnilo 65 teenagerů. Pravidelného online vzdělávání se účastní téměř 300 rodičů. Před Vánocemi jsem otevřela online školu, kde prozatím jen pro rodiče jsou připravené kurzy, které vám pomohou naladit komunikaci s dospívajícími dětmi, dát jím pocítit, že jste vždy na jejich straně. Pevně věřím, že tady najdete jasné návody a podporu, jak být dobrým rodičem teenagera a přitom se nezbláznit ;-)

Vítejte!