Jak vybrat střední školu
bez stresu a neshod v rodině?

Objevte talenty Vašeho teenagera za pouhé 2 hodiny
Unikátní test mnohočetné inteligence a osobní konzultace od mentorky start-upů
Většina žáků v 8. nebo 9. třídě mají problém s výběrem střední školy
Vůbec nechápou jaká povolání budou aktuální, co si mají představit pod různými obory.
Je složité spojit školní předměty a mimoškolní zájmy s konkrétním oborem nebo povoláním.
Slyší spoustu názorů a doporučení dospělých, chápou, že dospělí mají více zkušeností, ale ještě nevědí, že je důležité, aby vybraný obor byl v souladu s nimi, s jejich vlastní motivací a schopnostmi.
Většina rodičů prožívá velký stres
Vyznat se v nabídce oborů, v systémů přijímacích zkoušek a vyplnit přihlášky je horší než vyplnit daňové přiznání.
Rady školního psychologa nebo výchovného poradce mohou být neobjektivní a nemusí odpovídat skutečnému potenciálu vašeho dítěte.
Diskuze rodičů a teenagerů o výběru povolání nejsou pokaždé pružné a konstruktivní. Co si budeme povídat, chvílemi si přestáváme rozumět.
Vždy jste podporovali vaše dítě, pomáhali mu vybírat kroužky a různé sekce, dbali na kvalitu základní školy. Nepodceňujete ani přípravu k přijímacím zkouškám. Jen samotný výběr oboru vám pořád dělá starosti?

Spokojenost s výběrem středoškolského oboru? To se podaří pouze 17 % středoškoláků. Je to velmi málo. Mnozí si myslí, že tyto děti mají určitý výrazný talent a ostatním zbývá si najít praktickou střední a tam se uvidí. Další škola, protože se musí? Ne, ony jen intuitivně dělají to, čemu se ostatní mohou a potřebují naučit.
Pro výběr odborné střední školy nestačí mít zájem o předmět a dobré známky. Pokud školní prospěch není ideální, ani to není důvod házet flintu do žita.

Na co se zaměřit? Odpověď na tuto otázku je ve slovech "silné stránky". Přesto, že v různých dotaznících až 87 % lidí (a pedagogů) odpovědělo, že cestou k dosažení vynikajících výsledků je práce na tom, co nás brzdí, nepropadněte tomuto mýtu také.

Silné stránky jsou takové činnosti, v kterých člověk snáz dosahuje výsledků a o které dlouhodobě neztrácí zájem. Souvisí s jeho unikátní kombinací schopností, vlastností a talentů. Když je najdete, výběr střední školy nebude činit žádný problém.

NA CO SE HODÍ(M)?

to je častá otázka a také program pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, který jím na tuto otázku pomůže najít odpovědi.
Skládá se ze 3 částí:
1
Hned na úvod získáte přístup ke 2 video lekcím a 3 úvodním cvičením z online kurzu "4 kroky k volbě aktuální profese"
Pomohou pochopit principy výběru povolání a stavu "flow" ("vlastního proudu") a soustředí na úspěchy a silné stránky.
2
Test mnohočetné inteligence RegioAdvisor
Tento test ukáže několik oblastí talentů, ve kterých se člověku s velkou pravděpodobností bude dařit, a nabídne několik oblastí profesních činností, které tomu nejvíc odpovídají. Test je přístupný online, pro jeho vyplnění nemusíte nikam jezdit. Jeho odlišnost od většiny profesních testů spočívá v tom, že nehledá jediný talent, nepoužívá zastaralé "třídění" na technické a humanitní směry, ale odhaluje několik silných stránek člověka v hlubších souvislostech.
3
Online konzultace
v délce 90 min.
Na konzultaci upřesníme výsledky testů a spojíme je s výsledky cvičení. V našem přátelském, ale profesionálně vedeném rozhovoru s teenagerem společně doplníme mnoho dalších důležitých detailů do osobního profilu talentů a probereme existující a potenciální oblasti jejich uplatnění.

Získáte

Celkový pohled na profil talentů a silných stránek, který zpracovávám individuálně
Jasné vodítko pro výběr oboru a střední školy založené na logických argumentech a na intuitivních úvahách
Několik návrhů oblastí profesního rozvoje, které odpovídají profilu talentů vás nebo vašeho teenagera
Velkou úsporu času. Soustředíte se pouze na ty školy, které odpovídají vašim cílům a talentům.
„Konečně už chápu proč chodíme do školy." — Lukáš

Silné stránky nejsou klíčem
jen k výběru střední školy

1
S těmito znalostmi se lépe zorientujete v učebních plánech školy, ale také v budoucnu si dokážete vybrat zajímavou práci, žít zajímavějším životem, který bude naplněn událostmi, lidmi a činnostmi, které vám budou dávat energii a smysl.
2
Když rozumíte sobě, je mnohem snazší navazovat vztahy s ostatními, zejména se svými nejbližšími lidmi. Budete-li šťastní ve vztazích, budete šťastní v životě.
3
Budete vědět, jak si zorganizovat čas studia, vybírat si volitelné předměty, sestavit plán na střední nebo vysoké škole tak, abyste v něm měli všechno důležité, zbytečně se nepřetěžovali a nestresovali, ale také nic nepodcenili. Budete stíhat více s menším úsilím.
4
Zvládat povinné a nezajímavé předměty, které jsou potřeba pro celkové studijní výsledky. V budoucnu to pomůže v práci zvládat rutinní činnosti, které sice málokoho baví, ale jsou potřeba k celkovému výsledku.
5
Budete si vybírat svoje vlastní profesní a životní cíle a budete si jistí sami sebou. Lidé velmi často následují cíle, které jsou jím vnucené okolním prostředím. Po dosažení takových cílů většinou necítí spokojenost, ale prázdnotu.
6
Život je proměnlivý. Člověk může změnit nebo dokonce ztratit práci, ve firmách probíhají reorganizace celých oddělení, lidé se přemisťují z jedné pozice na druhou. Když víte, v čem jste silní, žádné změny, dokonce ani 4letá přestávka na rodičovskou, nebude příčinou stresu nebo ztráty kvalifikace. Vždy najdete důstojnou práci bez obav. Dokonce budete si jistější při vyjednávání o platu.
7
Uvidíte více možností profesního rozvoje a uplatnění, než ti, kteří o svých silných stránkách nic netuší.
Co říkají žáci a jejich rodiče
o tomto programu
Cena balíčku konzultace včetně testu
2 450 Kč
Smart Course podporují
Kdo jsem
Kateřina Málková
zakladatelka projektu Smart Course
kariérová poradkyně pro mládež, lektorka vzdělávacích programu pro kariérové poradce na školách
Po 20 letech v podnikání a podnikovém poradenství rozhodla jsem se věnovat se činnosti, která mi dává obrovský smysl. Mým cílem je podpořit 100 000 teenagerů v České republice v uvědomění si svých talentů a schopností a výběru odpovídajících vzdělávacích možností. Jsem si totiž jistá, že většina ví co chce, ale touto dobou uhne ze své cesty a já vím proč. Chci vám ukázat, že život je mnohohranný, že neexistují správná a nesprávná povolání, prestižní a obyčejná. Existují užitečná a prospěšná, která rozvijí potenciál člověka. V neposlední řadě, že volba v období dospívání ve skutečnosti znamená mnohem více než si myslíme.

  • CO SE MI POVEDLO - vytvořila jsem pracovní sešity "8 mýtů o volbě budoucího povolání", které na podzim 2019 dostane 500 dětí ze základních škol, můj seminář "Kariérové poradenství na školách" absolvovalo 82 pedagogů z 37 škol, v září 2019 sešity budeme prezentovat na mezinárodní konferenci věnované kariérovému poradenství IAEVG 2019 v Bratislavě, na Národní ceně kariérového poradenství v Praze a také mne čeká další túra školení pedagogů v Brně, Liberci, Zlíně, Jihlavě, Karlových Varech a Praze.
  • Jsem členem Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj
  • Spolupracovala jsem s mnoha profesními asociacemi, hospodářskými komorami, byla jsem členkou České asociace pro finanční řízení, Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, členkou byznys klubů.
Moje profesní zkušenosti a vzdělání najdete na katerinamalkova.cz

Často se ptáte

Proč je kapacita omezená?
Je to dané mým pracovním harmonogramem. Ve školním roce hodně času věnuji kurzům, přípravě programů školení pedagogů, přípravě a realizaci programu "Moje budoucnost". Na druhou stranu, velmi dobře vím, že jedna standardní konzultace k volbě povolání obvyklé nestačí. Proto tento balíček jsem připravila tak, abyste z něj odnesli co nejvíce. A to znamená, že potřebuji individuálně projít všechny výsledky testů, připravit osobní konzultaci pro každého teenagera individuálně, ale také po konzultaci si znovu přečíst všechny záznamy mezi řádky a doplnit něco, co jsem mohli přehlédnout. Pro představu, na pedagogicko-psychologické poradně můžete strávit celý den. Se mnou strávíte 2 hodiny s maximálním výsledkem, na který potřebuji dalších 2 až 3 hodiny navíc.
Půjdu do 7. třídy, ale už přemýšlím, kterou střední školu si vybrat. Mohu se přihlásit také?
Určitě ano. Kladete si tuto otázku včas. Půjdete-li do 8. a 9. třídy s jasnou představou, kterou střední školu chcete studovat dál, budete mít hodně času a možností se připravit, případně vylepšit si známky, zjistit o vybraném oboru více, prověřit si svoje myšlenky.
Studuji gymnázium, sice si nevybírám střední školu, ale je pro mne aktuální výběr vysokoškolského oboru. Pomůže mi tato nabídka?
Rozhodně ano, mám takovou zkušenost, že velkým problémem na gymnáziu bývají volitelné předměty. Zdá se, že si máte vybrat právě ty, které vám pomohou vybrat si obor a připravit se na studium na VŠ. Často se ovšem vybírají takové univerzální předměty, které se budou hodit (jazyky) nebo nezatíží váš týdenní rozvrh. Jenže to ke správnému výběru nevede.
Jak mohu uhradit tento balíček?
Uhradit tuto službu můžete bankovním převodem. Fakturu s platebními údaji vám pošlu hned po registrací.
Kdy dostanu přístup k testu?
Po odeslání registrace obdržíte informační e-mail se všemi důležitými informacemi. Prvním krokem, který bude důležité zvládnout během prvního týdne, bude podívat se na videa a udělat přípravná cvičení před testem. Pozvánku do aplikace dostanete o 5 dní později (abyste se opravdu poctivě na něj připravili). Zároveň s přihlašovacími údaji k testu obdržíte odkaz na můj kalendář, kde si zarezervujte termín osobní online konzultace, ke které budu určitě potřebovat výsledky testu.
Jak probíhají online konzultace?
Pro setkání online používáme Skype, Messenger nebo Hangouts. Potřebujete kameru a mikrofon, popřípadě smartphone. Ke konzultaci si připravte otázky, na které potřebujete najít odpovědi. Budu mít výsledky vašeho testu, takže také budu připravena. Může mne něco napadnout i po konzultací, upřesňující informace, tip na školu apod. V tom případě vám je pošlu e-mailem.
Poskytujete zpětnou vazbu rodičům?
Podpora rodičů ve výběru středoškolského oboru je velmi důležitá. Známe naše děti tak dobře, že i v tomto výběru se je snažíme chránit, směrovat, pomoci, někdy to vypadá, že to prožíváme mnohem více než ony. V tomto letním balíčku mým cílem je pracovat s Vašim teenagerem, aby Vaše dcera nebo syn jasně chápali, proč si vybírají nějakou školu a obor a jaké jsou alternativy. Je důležité, aby to uměli vysvětlit sobě, ale také aby mohli to ukázat a vysvětlit Vám. Někteří budou potřebovat Vaši podporu, někteří Vám řeknou jen výsledek. Pokud budete cítit, že potřebujete se mnou probrat výsledky testů, poradit se o výběru, využijte možnosti online konzultace pro rodiče. Za drobný příplatek 500 Kč budeme mít možnost probrat výsledky testu, promluvit si o výběru a Vašem názoru, budu mít prostor odpovědět na Vaše dotazy. Tuto konzultaci si budete moci rovnou přiobjednat při vyplnění registračního formuláře.
Odjíždíme na dovolenou. Budu moci absolvovat test a online konzultace později?
Ano. Informuj mne o tom zaškrtnutím příslušného políčka v registračním formuláři. Na uvedený e-mail vám přijdou všechny organizační informace.

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Mnohočetná inteligence:
co to znamená?
V roce 1983 profesor Harvardské univerzity doktor Howard Gardner poprvé v knize "Frames of Mind" (Dimenze myšlení) publikoval výsledky své dlouholeté práce - teorii mnohočetné inteligence. Každý z nás je na něco chytrý. Někdo umí psát poutavé příběhy, někdo má hudební sluch, někomu jdou počty, jiný rozumí fyzikálním jevům, dalšího zajímá dějepis. Zároveň "je chytrý" v několika směrech současně. A to je ten problém. Všichni se soustředí pouze na známky a zapomínají na skutečné schopnosti.

Inteligence podle Gardnera nemá nic společného s IQ. To popravdě nezaručuje ani spokojenost v práci, ani štěstí v životě. Je to individuální kombinace schopností člověka se realizovat v určitých činnostech s ohledem na své zájmy. Jednoduše řečeno, je to "funkčnost člověka", je to jazyk jeho myšlení. Je to způsob, kterým vnímá a poznává svět. Je to něco, v čem se cítí jako ve svém živlu a ani si to nemusí uvědomovat. Je to důvod, proč v některých směrech může být úspěšnější než ostatní mnohem, mnohem snáz.

Zpět k popisu programu