Jak podpořit teenagera
ve volbě budoucí
profese?

Aby to bylo snazší, potřebujete jasně vnímat kontext,
ve kterém se odehrává výběr střední nebo vysoké školy.
Náš e-book Vám pomůže lépe porozumět změnám,
kterými prochází Váš teenager, a tomu,
jak ho co nejefektivněji v tomto období podpořit.

+ 4 dílný minikurz k výběru budoucího povolání
V životě člověka všechno souvisí se vším. Ani rodičovství, ani práce, ani partnerské vztahy nejsou vytrženy z kontextu. Nerovnováha v jedné části ovlivňuje ostatní stránky života, proto se podvědomě snažíme dosáhnou harmonie, určité rovnováhy.
Ve výchově dětí to funguje podobně. Jejich příchod na svět ohromným způsobem mění životy rodičů, přináší hodně radostných okamžiků, ale také starostí a obav.

Otázka výběru budoucího povolání je velmi stresující. Dnes je mnoho možností na výběr. Spousta mladých lidí má různorodé zájmy a schopnosti, které není jednoduché přiřadit k určitému oboru. Některé nově vznikající obory se nevyučují na žádné škole. Volba povolání v současné době probíhá v několika kontextech:

  • vzdělávacího systému,
  • návyků 21. století a velkých změn v ekonomice,
  • nepředvidatelnosti,
  • dospívání a rodiny.

Hlavním cílem rodičů je podpořit proces dospívání správnou a moudrou komunikací, poskytnout podporu a projevit důvěru ve schopnosti svého dítěte, pomoci mu zorientovat se v proměnlivém světě a najít svoje vlastní místo. Výběr budoucí profese je velkou příležitostí podpořit jeho zdravé sebevědomí a základy velmi důležitých návyků nezbytných pro úspěšný a naplněný život: cílevědomí, zodpovědné a uvědomělé rozhodování, pružnost a samostatnost.
Stáhněte si náš e-book, který Vám pomůže pochopit, která forma podpory v kontextu rodiny bude pro Vaše dítě tou nejlepší v období, kdy si vybírá studijní obor, střední nebo vysokou školu.
Téměř polovina všech absolventů středních a vysokých škol ČR si nenachází práci v oboru, který vystudovali. Loňský průzkum spokojenosti se zvoleným oborem, který prováděla švédská společnost Universum mezi téměř 15 000 studenty českých vysokých škol, ukázal, že 57 % studentů není spokojeno s vybraným oborem. Určitě nám dáte za pravdu, že studium oboru, který v profesním životě vám k bude k ničemu, v rychle se měnící době je velkou ztrátou času. Od profesního vzdělání očekáváme, že dobře připraví k pracovnímu uplatnění.

Problém je v tom, že orientace na současnou poptávku odborníků nepovede ke správnému výběru. Za 5 let tyto profese nemusí existovat a mohou být nahrazeny technologiemi, roboty, umělou inteligencí. Klíčem ke správném rozhodnutí není zaměření se na perspektivní obor a profese, ale na schopnosti, vlohy a zájmy dospívajících. Rodiče jsou těmi lidmi, kteří je mohou v jejich samostatné volbě podpořit. Aby tato podpora byla efektivní, potřebujete vědět, jaký přístup zvolit v komunikaci se svými dětmi, na co soustředit svoji pozornost.
Vaše dítě vyrostlo a má před sebou důležitý úkol vybrat si střední nebo vysokou školu?
Možná se zdá, že výběru povolání nevěnuje moc pozornosti, není moc sdílné, nebo naopak se bojí udělat chybu?
Rádi byste se s Vašim dítětem bavili o jeho budoucnosti konstruktivně?
Unavuje Vás, že musíte na všechno dohlížet, ale nechat tak důležité rozhodnutí na něm Vám nepřijde jako dobrý nápad ?
Máte v rodině odlišný názor na různé obory, profese a jejich perspektivu?
Hledáte odpovědi na otázky, jak poznat, který obor nejlépe odpovídá jeho schopnostem a nadáním?
Jako každý rodič určitě mu přejete úspěšný a spokojený život.
Náš e-book Vám pomůže lépe se zorientovat ve změnách, kterými prochází teenager v období dospívání, a podpořit ho ve zralejším a uvážlivém rozhodnutí při výběru budoucího povolání.

Obsah publikace

Mýty a pasti
období dospívání
Projekt "Sebeurčení"
10 hlavních potřeb teenagera
4 základní vývojové úkoly
Volba povolání a zkouška dospělosti
Efektivní rodičovská podpora
SMART COURSE ČR
kariérové poradenství pro mládež
www.katerinamalkova.cz
Patřím k lidem, kteří si přejí, aby každý člověk dokázal najít takový profesní směr, který mu dovolí realizovat a rozvíjet své schopnosti a nadání, který mu umožní žít šťastný a spokojený život. Každé semínko vyklíčí, když bude mít dobré prostředí. Záleží mi na tom, aby každý člověk dokázal pochopit, které prostředí je pro něj to nejlepší, která profese naplní jeho poslání.

Když vstupujete do prostoru Smart Course, stáváte se součástí komunity lidí hledajících svoji autentickou cestu, kteří věří v to, že svůj život nežijeme pro práci, ale pracujeme proto, aby náš svět byl hezčím místem pro náš život.

- Ing. Kateřina Málková, zakladatelka Smart Course ČR
autorka minikurzu "8 mýtů o výběru školy"
Pro stažení e-booku zadejte svůj e-mail
Stisknutím tlačítka "Souhlasím a stahuji", souhlasíte s tím, že vám pošlu na vložený email e-book "Jak podpořit teenagera ve volbě povolání" a informace k principům výběru budoucího povolání a programům volby povolání ve Smart Course ČR. Pro získání e-booku ještě potvrďte ověření e-mailu, které vám bude do schránky ihned odesláno.
Více o zásadách zpracování osobních údajů zde.